Przejdź do menu Przejdź do treści

W Rosji bez zmian

Media społecznościowe

Dzisiaj publikujemy wyniki badań zrealizowane wśród Rosjan, które pokazują niesłabnące poprawcie dla rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Instytut Studiów i Analiz Konfliktów w Rosji rozpoczął comiesięczny monitoring socjologiczny rosyjskiego społeczeństwa pod nazwą „Zwierciadło Rosji”. Od 26 listopada do 9 grudnia 2022 r. pierwsza fala badania została przeprowadzona na ogólnorosyjskiej próbie. Metodą badania jest CATI (Computer Assisted Telephone Interview) lub badanie telefoniczne oparte na interaktywnym ustrukturyzowanym kwestionariuszu z wykorzystaniem specjalnego oprogramowania do przeprowadzania badań socjologicznych. W sumie przeprowadzono wywiady z 1208 respondentami.

Z jednej strony 62% dorosłej populacji uważa, że ​​wydarzenia w Federacji Rosyjskiej rozwijają się we właściwym kierunku. Z drugiej strony, najważniejszym dla kraju problemem jest „specjalna operacja wojskowa” – 50% ankietowanych wskazało ten problem jako główny. Wszystkie inne problemy – niskie płace i emerytury, rosnące ceny, droga opieka medyczna – schodzą na drugi plan.

73% respondentów z optymizmem myśli o przyszłości Federacji Rosyjskiej i własnej. Jednak prawie 60% Rosjan ma krewnych, przyjaciół lub znajomych, którzy niedawno zostali zmobilizowani, a jedna trzecia ma takich, którzy zginęli podczas „specjalnej operacji wojskowej”.

61% ludności uważa, że ​​częściowa mobilizacja jesienią była słuszną decyzją. A jednocześnie ponad połowa badanych twierdzi, iż jest ona niesprawiedliwa społecznie, gdyż mobilizowano głównie biednych obywateli bez koneksji.

58% Rosjan poprze decyzję o ogłoszeniu powszechnej mobilizacji w Federacji Rosyjskiej. Z drugiej strony 60% jest przekonanych, że nawet podczas częściowej mobilizacji żołnierze nie byli odpowiednio wyposażeni.

Połowa Rosjan opowiada się za tym, by „specjalna operacja wojskowa” nie była ograniczona w czasie i trwała tak długo, jak to konieczne. Z drugiej strony 69% byłoby pozytywnie nastawionych, gdyby „specjalna operacja wojskowa” zakończyła się jutro.

Tylko 3% respondentów uważa, że ​​„wojskowa operacja specjalna” osiągnęła wszystkie swoje cele, a 39% uważa, że ​​częściowo je osiągnęła. Jednocześnie 74% pozytywnie oceniło wycofanie się wojsk rosyjskich z Chersonia.

Ataki rakietowe na krytyczną infrastrukturę energetyczną Ukrainy  popiera 63%, a sprzeciwia się temu ponad połowa Rosjan.

Źródło:https://ikar-thinktank.org/explorations/13

 

Aktualności