Przejdź do menu Przejdź do treści

Prosto z frontu prof. Fedor Szandor dzieli się swoimi refleksjami na temat edukacji

Media społecznościowe

Profesora Fedora Szandora nie musimy chyba przedstawiać. Jest On znany na świecie, sporo było medialnych doniesień na temat prowadzenia wykładów dla studentów z okopów. Wraz z wybuchem wojny porzucił Katedrę Socjologii na Uniwersytecie w Użhorodzie  i poszedł bronić ojczyzny. Tutaj jest relacja z TVP INFO.

Poniżej są prezentowane główne tezy Jego przesłania.

Cała Ukraina to współczesny światowy front edukacyjny, na którym i ja aktualnie walczę.

1) Edukacyjny, ale równocześnie globalny, różnica między najlepszymi ośrodkami zniknęła przez komunikację międzynarodową, teraz nie jest ważne czy studiujesz w Harvardzie, czy w Użhorodzie,

2) Edukacyjny, ale dyplomatyczny (wszyscy są zmęczeni od wojny bez wyjątku, oprócz przemysłu wojennego), dlatego nasi dyplomacji oraz rząd musi organizować ukraiński system edukacji online. Różnymi metodami i formami komunikacji, inaczej utracimy od września do półtora miliona uczniów i przedszkolaków, i także tysiące profesjonalnych nauczycieli i wykładowców, jacy aktualnie przebywają poza granicami Ukrainy.

3) Edukacyjny jako teoretyczny, według Poppera stare teorie są obalane, nowe są kwestionowane, a sam patriotyzm znika, gdy człowiek czuje się komfortowo.

4) Edukacyjny jako kulturowy, tradycyjne wzory zostały rozmyte i nie są już uznawane przez nowe pokolenie, zwłaszcza poza krajem na emigracji.

5) Edukacyjny, futurologiczny. Progres konformizmu, pokonał marzenia, ważniejsze jest posiadanie nowego iPhone niż eksplorować kosmos.

6) Edukacyjny jako polityczny. Starzy liderzy okazali się tylko słabo zakamuflowanymi lawirantami, a nowe konformistyczne pokolenie nie chce rządzić.

7) Edukacyjny jako cywilizacyjny. Łatwy i szybki dostęp do towarów zatarł ustalone i opisane granice cywilizacji.

8) Edukacyjny jako ekonomiczny. Prestiżowe wykształcenie nie gwarantuje już awansu społecznego, a nowe autorytety jak Musk i Taleb, stali się raczej wyjątkami, zamiast tego wzorem do naśladowania stają się zwykli menedżerowie, tacy jak Jobs czy Zuckerberg.

9) Edukacyjny jako religijny. Tradycja dogmatyczna nie może się zmienić, ale i protestanckie zmiany nie zawsze były jakościowe.

10) Edukacyjne jako technologiczne. Edukacja online- za dwa lata, pół roku wojny i możliwe, że jeszcze 2 lata jakiś nowych małpich osób czy tam Covidu-23. Tym samym nauka online musi być cały czas aktualizowana, o najnowsze czynniki subiektywne, nową matrycę interpersonalną, w innym wypadku innowacja przerodzi się w stabilność.

11) Edukacja jako humanizm. Edukacyjne programy finansowe stworzyły globalne pasożytnictwo społeczne na planecie i niestety pedagodzy stali się liderami tej ultralewicowej ideologii.

12) Edukacja jako egocentryzm. Tylko swój egocentryczny wybór, w swojej pracy, w wyborze uniwersytetu, miasta do życia, kraju, dostępu do nauczycieli i szkół, ale nie jest to wybór zmanipulowany przez media?

Aktualności