Wojna w Rosji: agresja jest sprawiedliwa, ale Ukraina to „przyjaciel”
Dzisiaj zamieszczamy kolejny ciekawy tekst Oleksandra Kalinichenko o nastrojach społecznych i poparciu dla rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Zapraszamy do lektury.
Rosyjska grupa Russian Field z politycznym działaczem Maximem Katzem końcem lutego 2022 r. przeprowadził badanie w Federacji Rosyjskiej, które wykazało poziom poparcia agresji Rosjan na Ukrainę.
Ponad połowa badanych – 58,8% – popiera działania Rosji na Ukrainie. Nie popiera 34%. Istnieje związek między wiekiem a pozytywną oceną „operacji specjalnej” (jak oficjalne władze Federacji Rosyjskiej nazywają wojnę). Im starsi respondenci, tym mocniej wspierają „specjalną operację”. Poziom wsparcia wśród młodzieży (18-29 lat) wynosi nieco ponad 40%, a wśród Rosjan powyżej 60 lat sięga ponad 70%. Także im młodsi respondenci, tym bardziej negatywnie oceniają działania Rosji na Ukrainie. Połowa respondentów w wieku od 18 do 44 lat oceniła negatywnie „specjalną operację”.
Im wyższy poziom wykształcenia respondentów w Rosji, tym niższy poziom wsparcia dla „operacji specjalnej”. Ponad dwie trzecie respondentów z wykształceniem średnim i średnim zawodowym wspiera działania na Ukrainie, a prawie jedna czwarta nie. Prawie dwie trzecie respondentów jest pozytywnie nastawionych do polityki zagranicznej Rosji. Wśród nich 34% ocenia politykę zagraniczną „zdecydowanie pozytywnie”, a 29,1% „raczej pozytywnie”. 17,3% respondentów negatywnie ocenia politykę zagraniczną.
Warto zauważyć, że im starsi respondenci, tym bardziej pozytywnie oceniają politykę zagraniczną Federacji Rosyjskiej. W większości Rosjanie spodziewają się negatywnych konsekwencji działań na Ukrainie – rosnących cen, wprowadzenia nowych sankcji wobec Rosji i kryzysu gospodarczego.
Wśród możliwych pozytywnych konsekwencji wojny na Ukrainie często wymienia się wzrost wpływów Rosji w świecie, uznanie Chińskiej Republiki Ludowej na arenie światowej, poszerzenie terytorium Rosji.
Większość badanych (59,7%) uważa, że inicjatorem eskalacji konfliktu na Ukrainie są Stany Zjednoczone (wiek nie różnicuje tej postawy). Około jedna trzecia mówi o NATO (30,3%) i Ukrainie (28,9%). Rosja jako inicjator konfliktu -na to wskazało 16,5%. LDNR zaznaczyło tylko 3,6%.
Prawie wszyscy respondenci (88,1%) zgadzają się z potrzebą zachowania przyjaznego stosunku między Rosją a Ukrainą. Mniej niż 10% nie uważa tego za konieczne. Po rozpoczęciu działań wojennych na terytorium Ukrainy u prawie połowy obywateli Rosji stosunek do prezydenta Putina zmienił się na lepsze (tendencja jest coraz bardziej zauważalna wraz ze wzrostem wieku respondentów).
Jedna czwarta obywateli uważa, że wydarzenia, które miały miejsce, nie miały wpływu na ich stosunek do Władimira Putina. A 23% badanych zaczęło czuć się gorzej.
Również poprawa lub pogorszenie postaw wobec prezydenta koreluje z wykształceniem respondentów. Im wyższy poziom wykształcenia, tym bardziej prawdopodobne jest to, że stosunek do Putina zmienił się na gorsze.
Jednocześnie, według sondażu opublikowanego przez Radio Liberty, 71% ludność Rosji popiera wojnę z Ukrainą i czuje dumę, radość, szacunek, zaufanie lub nadzieję. Świadczą o tym dane z dwóch ankiet przeprowadzonych przez grupę niezależnych socjologów rosyjskich. Co znamienne, tylko dwóch na pięciu Rosjan wyraziło zaniepokojenie wojną. Młodzi ludzie Rosjanie w wieku od 18 do 24 lat częściej wyrażali obojętność na to. Ponad połowa osób w wieku powyżej 55 lat popiera wojnę na Ukrainie.
Wnioski:
- Wojnę z Ukrainą popiera starsze pokolenie Rosjan oraz osoby z niskim wykształceniem. W związku z tym propagowanie antywojennych postaw w Rosji powinno się koncentrować na segmencie 18-44 lata (potencjalni poborowi lub członkowie ich rodzin).
- Wśród obaw Rosjan wywołanych wojną przeważają te dotyczące rosnących cen i kryzysu gospodarczego spowodowanego zachodnimi sankcjami.
- Te nastroje mogą być pogłębione przez dewaluację rubla spowodowaną możliwą niewypłacalnością (podniesie to koszt kredytów ludności i biznesu), zmniejszając możliwości budżetowe. Wzrośnie bezrobocie z powodu zamykania przedsiębiorstw z udziałem kapitału zachodniego i tych nastawionych na eksport do krajów zachodnich.
- Poziom poparcia dla wojny Rosji z Ukrainą wzrósł po zwiększeniu przez władze Rosji nacisków na niezależne media.
- Nasilająca się propaganda państwowa i zwiększająca się agitacja prowadzą do większego poparcia dla zbrojnej agresji na Ukrainie.
- Zdecydowana większość Rosjan nie jest obecnie zaniepokojona konsekwencjami wojny z Ukrainą. Są dumni ze „wzrostu” wielkości Rosji i popierają Putina jako jej lidera.
- Mimo wsparcia wojny zdecydowana większość jest zdania, że są konieczne „Przyjazne stosunki” z Ukrainą.
- Ten paradoks czy też rozdwojenie jaźni należy tłumaczyć swoistą imperialistyczną logiką, w której „przyjaźń” jest przez Rosjan traktowana: Rosja – starszy brat, Ukraina – młodszy. Stąd efekt zmiany „cara” nie na wiele się zda i nie zmieni stosunku Rosjan do Ukrainy.
Opracowanie: Oleksandr Kalinichenko
Wykorzystane źródła: https://russianfield.com/netvoine https://www.svoboda.org/a/nezavisimye-sotsiologi-71-rossiyan-ispytyvaet-gordostj-iz-za- voyny-s-ukrainoy / 31757535.html