Przejdź do menu Przejdź do treści

Wojna w Rosji: agresja jest sprawiedliwa, ale Ukraina to „przyjaciel”

Media społecznościowe

Dzisiaj zamieszczamy kolejny ciekawy tekst Oleksandra Kalinichenko o nastrojach społecznych i poparciu dla rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Zapraszamy do lektury.

Rosyjska grupa Russian Field z politycznym działaczem Maximem Katzem końcem lutego 2022 r.  przeprowadził badanie w Federacji Rosyjskiej, które wykazało poziom poparcia agresji Rosjan na Ukrainę.

Ponad połowa badanych – 58,8% – popiera działania Rosji na Ukrainie. Nie popiera 34%. Istnieje związek między wiekiem a pozytywną oceną „operacji specjalnej” (jak oficjalne władze Federacji Rosyjskiej nazywają wojnę). Im starsi respondenci, tym mocniej wspierają „specjalną operację”. Poziom wsparcia wśród młodzieży (18-29 lat) wynosi nieco ponad 40%, a wśród Rosjan powyżej 60 lat sięga ponad 70%. Także im młodsi respondenci, tym bardziej negatywnie oceniają działania Rosji na Ukrainie. Połowa respondentów w wieku od 18 do 44 lat oceniła negatywnie „specjalną operację”.

Im wyższy poziom wykształcenia respondentów w Rosji, tym niższy poziom wsparcia dla „operacji specjalnej”. Ponad dwie trzecie respondentów z wykształceniem średnim i średnim zawodowym wspiera działania na Ukrainie, a prawie jedna czwarta nie. Prawie dwie trzecie respondentów jest pozytywnie nastawionych do polityki zagranicznej Rosji. Wśród nich 34% ocenia politykę zagraniczną „zdecydowanie pozytywnie”, a 29,1% „raczej pozytywnie”. 17,3% respondentów negatywnie ocenia politykę zagraniczną.

Warto zauważyć, że im starsi respondenci, tym bardziej pozytywnie oceniają politykę zagraniczną Federacji Rosyjskiej. W większości Rosjanie spodziewają się negatywnych konsekwencji działań na Ukrainie – rosnących cen, wprowadzenia nowych sankcji wobec Rosji i kryzysu gospodarczego.

Wśród możliwych pozytywnych konsekwencji wojny na Ukrainie często wymienia się wzrost wpływów Rosji w świecie, uznanie Chińskiej Republiki Ludowej na arenie światowej, poszerzenie terytorium Rosji.

Większość badanych (59,7%) uważa, że ​​inicjatorem eskalacji konfliktu na Ukrainie są Stany Zjednoczone (wiek nie różnicuje tej postawy). Około jedna trzecia mówi o NATO (30,3%) i Ukrainie (28,9%). Rosja jako inicjator konfliktu -na to wskazało 16,5%. LDNR zaznaczyło tylko 3,6%.

Prawie wszyscy respondenci (88,1%) zgadzają się z potrzebą zachowania przyjaznego stosunku między Rosją a Ukrainą. Mniej niż 10% nie uważa tego za konieczne. Po rozpoczęciu działań wojennych na terytorium Ukrainy u prawie połowy obywateli Rosji stosunek do prezydenta Putina zmienił się na lepsze (tendencja jest coraz bardziej zauważalna wraz ze wzrostem wieku respondentów).

Jedna czwarta obywateli uważa, że ​​wydarzenia, które miały miejsce, nie miały wpływu na ich stosunek do Władimira Putina. A 23% badanych zaczęło czuć się gorzej.

Również poprawa lub pogorszenie postaw wobec prezydenta koreluje z wykształceniem respondentów. Im wyższy poziom wykształcenia, tym bardziej prawdopodobne jest to, że stosunek do Putina zmienił się na gorsze.

Jednocześnie, według sondażu opublikowanego przez Radio Liberty, 71% ludność Rosji popiera wojnę z Ukrainą i czuje dumę, radość, szacunek, zaufanie lub nadzieję. Świadczą o tym dane z dwóch ankiet przeprowadzonych przez grupę niezależnych socjologów rosyjskich. Co znamienne, tylko dwóch na pięciu Rosjan wyraziło zaniepokojenie wojną. Młodzi ludzie Rosjanie w wieku od 18 do 24 lat częściej wyrażali obojętność na to. Ponad połowa osób w wieku powyżej 55 lat popiera wojnę na Ukrainie.

Wnioski:

  • Wojnę z Ukrainą popiera starsze pokolenie Rosjan oraz osoby z niskim wykształceniem. W związku z tym propagowanie antywojennych postaw w Rosji powinno się koncentrować na segmencie 18-44 lata (potencjalni poborowi lub członkowie ich rodzin).
  • Wśród obaw Rosjan wywołanych wojną przeważają te dotyczące rosnących cen i kryzysu gospodarczego spowodowanego zachodnimi sankcjami.
  • Te nastroje mogą być pogłębione przez dewaluację rubla spowodowaną możliwą niewypłacalnością (podniesie to koszt kredytów ludności i biznesu), zmniejszając możliwości budżetowe. Wzrośnie bezrobocie z powodu zamykania przedsiębiorstw z udziałem kapitału zachodniego i tych nastawionych na eksport do krajów zachodnich.
  • Poziom poparcia dla wojny Rosji z Ukrainą  wzrósł po zwiększeniu przez władze Rosji nacisków na niezależne media.
  • Nasilająca się propaganda państwowa i zwiększająca się agitacja prowadzą do większego poparcia dla zbrojnej agresji na Ukrainie.
  • Zdecydowana większość Rosjan nie jest obecnie zaniepokojona konsekwencjami wojny z Ukrainą. Są dumni ze „wzrostu” wielkości Rosji i popierają Putina jako jej lidera.
  • Mimo wsparcia wojny zdecydowana większość jest zdania, że ​​są konieczne „Przyjazne stosunki” z Ukrainą.
  • Ten paradoks czy też rozdwojenie jaźni należy tłumaczyć swoistą imperialistyczną logiką, w której „przyjaźń” jest przez Rosjan traktowana: Rosja – starszy brat, Ukraina – młodszy. Stąd efekt zmiany „cara” nie na wiele się zda i nie zmieni stosunku Rosjan do Ukrainy.

Opracowanie: Oleksandr  Kalinichenko

Wykorzystane źródła: https://russianfield.com/netvoine https://www.svoboda.org/a/nezavisimye-sotsiologi-71-rossiyan-ispytyvaet-gordostj-iz-za- voyny-s-ukrainoy / 31757535.html

 

Aktualności